Profesor zbog kojeg studenti plaču od smijeha

Tko studira na nekoj od visokih škola u Njemačkoj nema mnogo razloga za smijeh. Predavanja mnogih profesora su monotona i dosadna. No, primjer profesora Michaela Sude potvrđuje da ne mora biti tako

14.2.2013.
13:05
VOYO logo

Profesor Michael Suda (55) predaje na Tehničkom sveučilištu u Münchenu, na Odsjeku za zaštitu okoliša i šuma. Među studentima je poznat pod nadimkom Profesor Humor. Za svoj neobičan i nesvakidašnji način predavanja već je dobio tri nagrade, od kojih su mu jednu dodijelili sami studenti.

U veljači se od ovog fakulteta opraštaju apsolventi Šumarstva, a na oproštaju sudjeluje i Profesor Humor. Mladići i djevojke odjeveni su onako kako je to uobičajeno na proslavama ovakve vrste: u odijelima i večernjim haljinama. Usred ovog elegantnog društva odjednom se pojavljuje jedna neobična prilika – muškarac u plavom radničkom odijelu, u rukama drži metlu. Profesor Michael Suda za ovu se priliku preobukao u domara. Koristi priliku i studentima priča kako posprema i čisti prostorije ovog elitnog Sveučilišta, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Način rada sličan radu na kazališnoj pozornici

"Odjednom su sa stropa počeli padati komadići papira. Nekoliko sam ih podigao i počeo čitati. No, ništa nisam razumio. Niti jednu riječ: Center od Education Energy, Portofolio, Entepreneurship, Global Player… U trenutku dok kroz prazan prostor padaju ove prazne riječi, to Ništa se odjednom materijaliziralo u papiriće koji su prekrili pod", priča Suda.

Suda poznaje svakog od svojih studenata. U predavaonicama nerijetko poziva studente da izađu na podij, u ruke im daje mikrofon. Njegov način rada sličan je radu na kazališnoj pozornici. Studentica Maria Adner je tijekom rada na svojoj diplomskoj radnji obilazila različite trgovine građevinskom opremom i razgovarala s prodavačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U okviru jednog predavanja smo jednostavno ponovno odigrali te scene. Ja sam glumio jednog neugodnog prodavača, a ona mi je morala postavljati pitanja. Za studente je to bilo super jer su tako mogli odmah vidjeti na koji način je ona obavila ovaj eksperiment i do kakvih je rezultata došla", priča profesor Suda.

Humor mora biti 'doziran u pravoj mjeri'

Kako sam kaže, mogao je rezultate istraživanja svoje studentice jednostavno na klasični način iznijeti i predstaviti studentima. No, dosjetio se nečeg drugog. "Ispod stolica smo zalijepili papiriće na kojima su pisali rezultati istraživanja. Studenti su tada morali pronaći te listiće i pročitati rezultate. To je bilo nešto sasvim drugo nego da sam im ja sve to prikazao preko PowerPointa", priča Suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suda je tijekom godina pohađao mnogobrojne seminare s područja zabave i biznisa. U međuvremenu i sam nudi slične tečajeve na temu humora. No, unatoč svemu, naglašava kako i humor mora biti "doziran u pravoj mjeri" kako bi se zadržala ravnoteža između studenata i profesora, kao i samog sadržaja. U središtu svega, naglašava, ipak se nalazi čovjek, studenti.

"Humor najvjerojatnije vodi do sasvim drugačijeg socijalnog ponašanja i razumijevanja. Dakle, nisam nikakvo božanstvo koje stoji pred njima za katedrom, nego sam čovjek kao i sami studenti, s greškama i manama", završava profesor Suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo