'spašavanje vjera' / Papa u Mjanmaru na sastanku s vođama različitih vjeroispovijesti: naglasio vjersko 'jedinstvo u različitosti'

Image
Foto: AP

Papa je naglasio da sve religije imaju svoje vrijednosti i tradicije za dijeliti, a da se to može dogoditi samo 'ako se živi u miru, a mir se gradi u zbiru različitosti'

28.11.2017.
10:13
AP
VOYO logo

Papa Franjo sastao se u utorak u većinski budističkom Mjanmaru s vođama različitih vjeroispovijesti i pritom naglasio "jedinstvo u različitosti", ali nije spomenuo muslimansku manjinu Rohindža koja je masovno izbjegla u Bangladeš nakon ofenzive mjanmarske vojske. 

"Jedinstvo je uvijek proizvod različitosti", poručio je Franjo čelnicima budističke, islamske, hinduističke, židovske i kršćanske zajednice u Yangonu, prenijeli su dužnosnici Vatikana o tom 40 minuta dugom sastanku. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa je naglasio da sve religije imaju svoje vrijednosti i tradicije za dijeliti, a da se to može dogoditi samo "ako se živi u miru, a mir se gradi u zbiru različitosti". 

Aye Lwin, istaknuti muslimanski čelnik koji je sudjelovao na sastanku, otkrio je da je zamolio Papu da pozove mjanmarske političke čelnike da "spase vjeru koju poštujemo, no koju bi mogle oteti skrivene namjere". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Franjo će kasnije u utorak otputovati u prijestolnicu Naypyitaw na sastanak s čelnicom vlade Aung San Suu Kyi, dobitnicom Nobelove nagrade za mir. Međunarodna zajednica oštro kritizira Suu Ky jer je izrazila dvojbe u izvještaj kršenju ljudskih prava Rohindža i nije osudila postupanje vojske. 

Papa će nakon susreta sa Suu Kyi održati govor. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov posjet je toliko delikatan da su ga neki savjetnici upozorili neka ne izgovara riječ "Rohindža" kako ne bi izazvao diplomatski incident koji bi vojsku i vladu te države okrenuo protiv manjinskih kršćana. U Mjanmaru živi oko 700 tisuća katolika u sveukupnoj populaciji od 51 milijun ljudi. 

Tvrdolinijaška skupina budističkih svećenika, ranije znana pod imenom Ma Ba Tha, u ponedjeljak je pozdravila Papin posjet, ali je bez objašnjenja, upozorila da će "odgovoriti" ako će Franjo otvoreno govoriti o Rohindžama. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa će nakon Mjanmara od 30. do 2. prosinca posjetiti Bangladeš, državu u kojoj je utočište našlo više od 620.000 Rohindža izbjeglih iz Mjanmara. U Dhaki će se sastati skupinom izbjeglica Rohindža. 

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo